Ara sıra pasta güzel şeydir

Pasta kaliteli ise elbette güzel bir şeydir, ama daha çok özel bir şeydir, zira doğum günü, yıldönümü vb. özel günlere özgü hazırlanan zahmetli bir üründür. Aslında tek bir ürün de değildir, kaliteli ürünlerin üst üste getirilmiş bir bileşimidir. Masraflı olması da bu bileşenlerin kalitesi ve işçiliğinin maliyetine bağlıdır. Düşününüz keke benzer bir baz hamur hazırlanıyor, bu kat kat kesiliyor, sonra arasında krema, meyve, çikolata ya da her ne istenirse o konuyor ve sonra yine kremayla kaplanıyor. Burada eğer gerçek krema kullanır, malzemeyi sakınmazsanız ürün kaliteli, ama ister istemez de pahalı olacaktır. Pasta konusunda ısrarlı isek buna katlanmak zorundayız. Beri yandan pastanelerin “butik” olmaları pastanın kaliteli olması açısından güvence sunmaz, daha çok “masallardaki görünümde” pastalar hazırlamakla ayrışırlar. Pasta aslında sembolik bir şeydir, kutlamanın ruhunu yansıtır, ama mutlaka kaliteli olmalıdır. Mesela süslemesi ne kadar sıra dışı hale gelirse kullanılan malzeme de yenilebilir olmaktan o kadar uzaklaşıyor.

Resim https://www.lezzet.com.tr/yemek-tarifleri/tatli-tarifleri/sutlu-tatlilar/balkabakli-kolay-pasta adresinden alınmıştır.

Pastanın püf noktası ahenktir
Ne var ki her ürünle iyi pasta yapılamaz, bunu pasta yiyen herkes bilir. Pastayı kendine özgü yapan malzemenin kalitesinin ötesinde, bileşenlerin arasındaki ahenktir. Diyelim ki çikolatalı pasta yapacaksınız ya da alacaksınız, bunun içine konan parça çikolatanın ya da kullanılan kakaonun kaliteli olması yetmez, bütününde bir uyum sergilemelidir. Pasta kat kat tabakalardan oluştuğundan bu tabakaların her biri ayrı tat olarak hissedilmeli, biri diğerine baskın olmamalı, ama beri yandan çiğnenmeyle birleştiğinde de nihai sonuç bir tat cümbüşüne dönüşmelidir. Kaliteli bir pasta bu beklentinin karşılanmasıyla ortaya çıkar, o nedenle pasta yapmak her pastanenin harcı değildir. Bizim İstanbul çerçevesinde bile düşündüğümüzde sayabileceğimiz pastane sayısı bu anlamda üçü-beşi geçmez. Elbette diğerleri de pasta görünümlüdür, lakin ya çok ağır ya da kalitesizdir. İşin kötüsü pastanelerin zincirleşmeleri bu kaliteyi ciddi biçimde bozar.
Evde pasta yapımı
Beri yandan evde pasta yapmak da çok iyi bir seçenektir, hatta evde yapılan pastalar da mükemmel olabilir, bu yapanın becerisine bağlıdır. Mesela meyveli pasta yapmak, eğer kremayı yapmayı becerebiliyorsanız zor değildir, bunu isterseniz kabaklı da yapabilirsiniz, çilekli de olabilir. Genellikle hafif ve lezzetli bir ürünle sonuçlanır. Pastaneden alınanlar ise bu kadar hafif olmaktan ister istemez uzaklaşır, zira karman çorman bir içerik, albenili görünmesi için kalın bir kabukla kaplanır. Hepimiz biliriz, aslında bu kabuğu kimse yemez, muhtemelen pastanın kutuda parçalanmaması için başvurulan bir yöntemdir. Son on yıldır özellikle çocukların doğum günlerine yönelik hazırlananlarda, bu kabuğa gıda boyları, baskı makineleri vb. sayesinde istenen şekil ve görünüm de kazandırılabilmekte. Bunlar son derece pahalı ürünler, ama yenebilir olmaktan giderek uzaklaşıyorlar, zira artık pastadan çok çocuğu mutlu etmeye yönelik bir oyuncağa dönüşüyorlar.

“Ara sıra pasta güzel şeydir” için 3 cevap

  1. # Pastalari mumla suslememek gerekir. yeni kutlama pastalarina eklenen muma benzer yanici madde havai fisekler gibi ilginc bir goruntu ve ses olusturuyor, ama hem pastayi hem cevreyi kirletiyor.
    # Pastalarin ve ekmeklerin ununun GDOlu ihtimali cok yuksektir. Zaten GDOsuz un bulmak imkansiz gibi. Icine demir de katilmis olabilir, Canan Karatay’in dedigi gibi brom da katilmis olabilir. Yani ekmek yoksa pasta yemek cozum degil.
    # Seker yerine aspartam katilmis olabilir. Ya da sekeri GDOlu misirdan elde edilmis olabilir, oyleyse glifosat bitki ilaci ve fazlasini icerir. ABDdeki aburcuburlardaki bocek ilaclari izin verilenin bin kati cikmis, ama boyle seyler anaakimda haber olmaz. Bizde de durum farkli degildir heralde. Milyonlarca GDOlu ve de bocek ve bitki ilaci iceren tahil ve bakliyat nereye gidiyor.
    # Boyle seyler diyince hayati zehir etmemek lazim falan diyorlar. Hayati ben mi zehir ediyorum, yoksa vurdumduymaz halkimiz ve onlara zihin kontrolu yapan uluslararasi yapi mi. Para, saglik, demokrasi, iyilik guzelik isteme. Ya ne yap: hayatini yasa. Gunumuzun sacma felsefesi.

    1. çok doğru özetlemişsiniz. Doğru gıdayı bulup ulaşmaya çalışanlar çevreden gelen olumsuz telkinlerle mücadele etmek zorunda kalıyor.

  2. Pasta özeldir, özenle yapılan sevgiyle bütünleşen haâikâ bir tatdır .Kişiye kendini özel hissettiren bu özel tat güzel bir anın tacıdır. Bazen de hatıralara girecek bir anın simgesidir. Belki de hiç unutulmuycak bir hatıra olucak..hatıraların en güzeli, bir dilim pasta olabilir mi neden olmasın ki.. ..pasta hayal gibi güzel çünkü hayalin tâ kendisidir. Çocukların oley dediği, yaşasın dediği biz büyüklerin ise asla vazgeçemiyeceği bu tat dilin kalbe yolculuğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir