Skip to main content

Makarna neden bu kadar sevilir?

Makarna önemli bir beslenme unsuru olarak binlerce yıldır her zaman sevilerek tüketilmiş bir yiyecek. Gelenek pek çok yemek tarifi sayabiliyor, ama bunların içinde peynir, makarna gibi ana bölüm başlığı oluşturanlar aslında sayılıdır. Makarnanın ayrıcalıklı yeri durum buğdayından üretiliyor olmasıyla yakından ilişkili görünüyor, hamur unun sadece suyla karıştırılmasıyla hazırlanıyor ve ardından kurutuluyor. Eski zamanlarda sadece bu şeklide ya da çorbaların içerisine katılarak yenirken, özellikle domates sosunun kullanımıyla apayrı bir noktaya taşınıyor.

Resim http://www.delish.com/cooking/recipe-ideas/recipes/a47335/bruschetta-pasta-salad-recipe/ adresinden alınmıştır.

Makarna keskin tatlar açısından nötr, ama lezzet açısından yoğurttan, peynire kadar her türlü işbirliğine açıktır, hatta kaliteliyse sadece tereyağı ya da zeytinyağıyla birlikte de tüketilir, zaten toplumun genel uygulaması da budur. Ama bugün makarna dediğimizde elbette sadece haşlanmış hamur anlamıyoruz, besleyici unsurun önemli bir bölümü üzerine konulan ya da doğrudan içerisinde pişirildiği soslardan geliyor. Dolayısıyla aslında saf karbonhidrattan bahsetmiyoruz. Beri yandan emdiği suyun etkisiyle porsiyon başına kalori miktarı ciddi azalıyor, dolayısıyla diyet yapanların da makul miktarlarda tüketebileceği sağlıklı bir besine dönüşüyor.

Makarna aslında bütün ülkelerde var

İtalyanlar dünyada en çok makarna üreten ve tüketen millet olmakla birlikte, hazırlanıp kurutulmuş hamur bizim mutfağımız da dahil, Brezilya’dan Çin’e kadar yaygın bir uygulama alanı bulmuş. Bu tür kurutulmuş hamurların bizim mutfağımızdaki karşılığı erişte, taze hamurların karşılığı ise elbette özellikle mantı. Nitekim mantı örneğinden de hepimiz biliyoruz, içindeki kıymadan, üzerine dökülen sarımsaklı yoğurt ve kırmızı biberli tereyağına kadar taze makarna özelliği gösteriyor. Bunun kuskus, kesme hamur gibi benzer ürünlerden hazırlanan çorba ya da yemek biçimleri de bulunmakta. Ne var ki günlük yaşamın koşuşturmasında ve mevcut mutfak olanaklarıyla her zaman taze hamur hazırlanması olanaklı değil. Beri yandan, ekmek bile olsa bayatlıyor, ama kurutulmuş makarnanın kısa sürede bayatlama özelliği yok, o nedenle elinizin altında kaliteli hazır yemek seçeneği olarak bulunuyor.

Makarna sağlıklı bir yiyecek midir?

İnsanlar “sağlıklı yiyecek” sözünü daha çok “fazla kalori içermeyen ve vitaminden zengin” anlamında kullanma eğilimindeler. Öyle bile olsa makarna piyasada erişebileceğiniz en kaliteli yiyeceklerden biridir. Karbonhidrattan zengin gibi görünse de, durum buğdayı hamurundan yapıldığından mineraller ve hele yumurta kullanılmışsa protein açısından da zengindir. Ama makarnanın besleyicilik düzeyini içine ya da üzerine konulanlar da ciddi anlamda etkiler. Bizim coğrafyada deniz mahsulleri pek kullanılmaz, ama soğan-sarımsaklı meyaneden tutun, peynir ya da acılı kıyma sosuna kadar, makarnanın üzerine eklediğiniz her kaliteli ürün, bunu ana yemek haline dönüştürür ve besleyicilik değerini çok yükseltir. Hatta bu konuda damak zevki gelişmiş bir arkadaşım, sadece yumurta sarısıyla yapılan ve doğrudan tereyağı ile servis edilen bir çeşidi için “yediğim en lezzetli şeydi” yorumunda bulunmuştu.

Taze makarnaların haşlanıp servis edilmeleri genel uygulama, ama haşlama suyu da zaten çorba gibi başka bir yemeğe dönüştürülür. Kuru makarnaları pişirirken ise en mantıklı yaklaşım önce meyane olarak adlandırılan sosu hazırlayıp, makarnayı doğrudan bunun içinde çekebileceği kadar su ekleyip haşlamak. Bu durumda hiç besin değeri kaybı olmayacağı gibi, özellikle deniz kabuğu biçimli makarna kullanılırsa, sos içine dolduğundan çok keyifli bir yemek haline dönüşüyor.

2 thoughts to “Makarna neden bu kadar sevilir?”

  1. Bizim evin ana beslenme unsurlarından biridir makarna , un ve su ile elde edilen diye tarif ediyorsunuz , bizim geleneğimizde de özellikle kurutulmuş olanın olmazsa olmazı içinde yumurtanın mutlak bulunması ,Tabi bu kurutulanlar için , ıslak olarak taze olarak hazırlanan mantı gibi çeşitleri için yumurta içine girdiğinde pişme durumu gecikiyor kanımca yumurta ne kadar bolsa elastik bir yapıya dönüştürüyor hamuru ,hamura süt ilave edilerek yoğurulan çeşitleride var , kuskus dediğimiz bir tahta teknenin içinde minik irmik bulgur yada kırık pirinç tanesi üzerine damla damla süt eklenip tuz eker gibi az bir unu üzerine serpip tahta teknenin içinde ovalayarak sütle ıslanmış taneciklerin üzerine unun sivanmasini sağlıyor ,bu işlem az az ve defalarca yapılıyor bir süre sonra bu minik tanecikler bir kibrit başı kadar olduklarında kalbur denilen iri delikli elekten gecmeyenleri bez örtüler üzerinde kurumaya bırakılırken kalburun altında kalanlar süt çırpılmış yumurta ve unla dansa devam ediyorlar ,Bu minik tanecikli top toplar en çok çocukların hoşuna gider ve hicbirsekilde bu lezzet paketteki ile bir uzak akrabalık bile etmez ,zira içinde hiç su yoktur ,değerini de hem buradan hemde maharetli ellerden alıyor

  2. Hocam yerli makarna mı yabancı makarna mı? Bu konuda tv de bir şey demişsiniz kaçırdım? Bende tarif ettiğiniz gibi suyu içinde pişirenlerdenim .selam ve saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir