Skip to main content

Pizza neden bu kadar keyiflidir?

Pizza çok keyiflidir, ancak bunun nedenini açıklamak çok kolay görünmüyor. Pizza çocuktan erişkine istisnasız herkes tarafından sevilerek yenir. İnsanlar genellikle hamur işlerini severler, ama pizza tam bir hamur işi de değildir, o nedenle pizzanın sevilmesinin nedeni olasılıkla bileşiminde aranmalıdır. İnce bir kat hamur açılır, bu kaliteli undan yapılmış ve mayalanmış pide tadını verir. Mayalanma önemlidir, hem hamurun bileşimini daha besleyici kılar, ama beri yandan da kendine özel kıvamı kazandırır. Daha sonra bunun üzerine domates sosu ve peynir eklenerek fırına temas eden katman kırılgan hale gelirken, malzemeyi taşıyan tarafın yumuşak kalması sağlanır. Böylelikle lezzet hamurun üzerine saklanmış olur. Zaten üzerine konan peynir de bunu pekiştirir, bu pizzanın en basit biçimidir.

Resim https://i.ytimg.com/vi/ijYHDtSesxk/maxresdefault.jpg adresinden alınmıştır.

Pizza her peynirle yapılamaz, tercih edilen tür mozzarella peyniridir. Mozzarella özeldir, çünkü olgunlaşmamış olduğu için sütün tadını yansıtır, dolayısıyla hamurun ve üzerine konan malzemenin tadını baskılamaz. Bu konuda yapılmış bir araştırma da var bulabildiğim kadarıyla, değişik peynir çeşitleri denenmiş. Bunların kimisi fazla aromalı, kimisi fazla yağlı bulunmuş ve sonuç tarihin süzgecinden geçtiği gibi mozzarella olarak tasdik edilmiş. Mozzarellanın olgunlaşmamış olmasının bir getirisi de fırından çıktığında sünmesidir, bu tabandaki hamurun kırılgan olmasıyla kontrast meydana getirir, dolayısıyla aslında sürprizlere açıktır. Bunu bir yerde “bandırmanın getirdiği sürprizle” karşılaştırmak mümkündür. İnsanlar ekmeği yemeğin suyuna doyurduklarında ısırmayla birlikte lezzet damağa süzülür. Aynı şey pizza için de söz konusudur, sıcak servis edildiğinde sos ve peynir, malzeme ve hamurdan ayrı olarak algılanır.

Pizza besleyici bir yiyecek midir?

Usulüne uygun ve doğru malzemelerle yapılmış olan pizza hem sağlıklı hem de besleyici bir yiyecektir. Kullanılan malzeme bütün beslenme yaklaşımlarına göre fazlasıyla dengelidir. İnce hamur fazla karbonhidrat yükü getirmez, domates sosu, peynir ve kullanılan sebzeler de diğer besleyici unsurları sağlar. Bu açıdan bakıldığında pizza diğer “fast-food” türlerinden ayrılır, aslında zeytin, biber, kapari gibi bileşenleri de sayarsanız pek “fast-food” denemez. Bunun bir istisnası kullanılan sosis, sucuk gibi bileşenlerin kalitesiz olmasıdır. Zira malzemenin zengin olması pizzanın kaliteli olmasını sağlamaz. Ama iyi şarküteri ürünleri kullanıyorsanız zaten lezzet sorununuz yoktur.

Piyasadaki hazır dondurulmuş pizzalardaki durum nedir?

Hazır dondurulmuş pizza olabilir, ama kalite kaybolur. Lakin buradaki esas sorun pizzanın karışık bir ürün olması nedeniyle satılamamış uzun raf ömürlü yiyeceklerin nihai durağı olabilmesidir. Elimizdeki bütün veriler marketlerde satılan ambalajlı sosis, salam gibi ürünlerin zaten hiç bozulmadığını göstermekte, hazır pizzalarda da olasılıkla bunlar kullanılır. Malzemenin çok olması tüketici açısından bir avantaj olarak algılansa da aslında öyle değildir. Önemli olan kaliteli ve “yeterince” malzeme kullanılmasıdır, aksi takdirde pizza bir lezzet cümbüşü olmaktan çıkar. Beri yandan, pizza hastalıklarla ve çocuklarla dost bir yiyecektir. İçerik kaliteli olduğu sürece diyabetikler de dahil herkes tarafından güvenle tüketilebilir, ama çok lezzetli olduğundan acele edilmeden yenirse aşırıya kaçmanın da önü alınır. Çocuklar zaten çok sever, ama dahası, pizza deneysel mutfağa çok açıktır. Anneler ve babalar çocuklarıyla unutulmaz bir zaman dilimi geçirmek istiyorlarsa, birlikte pizza yapmak çok iyi ve asla unutulmaz bir anıyla sonuçlanır.

2 thoughts to “Pizza neden bu kadar keyiflidir?”

  1. Icinde monosodyumglutamat olmadigindan emin olmak gerekir. Domateslerin tohumlari gdolu ve israilden, bizim toprakta yetistigi icin yerli sayiliyor, ve yerli tohum satisi yasak; ille de sertifikali, patentli, yani gdolu olacak yani. israil kendi halkina da zarar verir mi, hani yahudiler ustun irk ya, belki kendilerini koruyorlardir, diye dusunebilir insan.. ki bu da dogru degil, cunku kendi sularina da flor katiyorlardi yakin zamana kadar. yahudi ile satanisti birbirinden ayirmak lazim. Dunyadaki 3 super gucun su anki liderlerinin geregini yapacaklarina inanmak istiyoruz.

  2. Merhaba,

    son 3 4 yazıda paylaşım hata alıyor. kontrol edebilirseniz sevinirim.

    Saygılarımla,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir